niedziela, 15 czerwca 2014

Czy firma sprzątająca, to wciąż opłacalny biznes? Odpowiadam na komentarze

Dzisiaj chciałbym się odnieść do kilku komentarzy, które ukazały się pod ostatnim postem i na jednym z for dyskusyjnych. Wiele osób myśli o własnym biznesie i duża część z tych osób rozważa właśnie założenie firmy sprzątającej, ale nie brakuje też takich, które psioczą nad takim pomysłem twierdząc, że ta branża to przeszłość, że jest za duża konkurencja, że jest więcej firm sprzątających niż klientów, że się nie opłaca, itd.

Wielokrotnie na tym blogu pisałem o tym, że firma sprzątająca, to dobry pomysł na biznes i że wciąż jest miejsce dla kolejnych firm sprzątających i nie są to informacje wyssane z palca. Od lat zajmuję się tym biznesem. Dwa razy zaczynałem całkiem od nowa wiedząc, że jak się przyłożę to pozyskam nowych klientów i stanę na nogi. Miałem wzloty i upadki. Od lat obserwuję branżę usług utrzymania czystości, czytam opracowania, statystyki, trendy. Korzystam ze szkoleń, czytam branżowe publikacje, fora dyskusyjne, mam kontakt z innymi firmami sprzątającymi i widzę jak ta branża się rozwija.


O to dwa komentarze, które ukazały się pod ostatnim wpisem.

''
Panie Eryku to wszystko jedynie tak pięknie brzmi z tego co tu jest opisywane lecz rzeczywistość jest zupełnie inna wcale nie jest łatwo pozyskać choćby nawet jedno biuro do sprzątania choćby samodzielnie, piszę Pan że to bardzo dobry biznes ja szczerze powiem że w to wątpię.
Jestem osobą bezrobotną i nie mogę znaleźć pracy mieszkam w dużym bo prawie 380 tysięcznym mieście.
Jakiś czas temu odpowiedziałem na ogłoszenie utrzymania czystości, pojechałem na owy obiekt o powierzchni jak się okazało 10 tysięcy mkw owe sprzątała firma pewnego młodego Pana który siedział sobie w jednym z tych biur ja pojechałem tam w sprawie pracy owy Pan bardzo chętny był mnie zatrudnić już od następnego dnia z jednym ALE miałem iść do urzędu i zarejestrować własną firmę sprzątającą, tłumaczył się że ma 10 sprzątaczek na te 10 tyś mkw i w ten sposób zaoszczędza na zus a za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze już za rok otworzy sobie kolejny biznes, wynagrodzeni które zaproponował?
Najniższą krajową i w tym jeszcze miałem sobie sam opłacić zus oczywiście z biura wyszedłem i więcej nie zadzwoniłem.
Sprzątanie biur jest opłacalne Panie Eryku tak?
Miałem od pon do pt sprzątać tysiąc mkw za 1680 zł minus 421 zł zus co miesiąc, gdzie tu opłacalność?''

Nawiązując do tego komentarza odpowiem tak. Chcesz pracować w firmie sprzątającej czy prowadzić firmę sprzątającą? Fakt, że właściciele firm sprzątających często wyzyskują swoich pracowników i płacą grosze nie świadczy o opłacalności tego biznesu. Będąc pracownikiem w firmie zawsze będziesz na łasce swojego pracodawcy, natomiast prowadząc własną firmę będziesz mógł podobnie jak ten gość obsługiwać firmy sprzątając tysiące m2 powierzchni zarabiając przy tym całkiem przyzwoite pieniądze.

Kolejny komentarz.

''Bzdury !!!!!
Klientów nie znajdziesz firm jak grzybów po deszczu jedna drugiej na głowę wchodzą.
Biznes już dawno nie opłacalny. ''

Takie komentarze, to najczęściej subiektywne opinie osób, które oceniają ten biznes przez pryzmat własnych doświadczeń. Wątpię czy osoba, która napisała ten komentarz zrobiła jakieś badania marketingowe i może poprzeć swoją tezę jakimiś liczbami i statystykami. Tym czasem statystyki mówią wyraźnie, że ta branża rozwija się bardzo dynamicznie i nawet w latach kryzysu trend każdego roku był wzrostowy.
Fakt, że jest '' duża'' konkurencja świadczy o tym, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi i są klienci gotowi dobrze zapłacić. Z drugiej strony w tej branży jest dużo mniejsza konkurencja niż w wielu innych branżach, w których wciąż powstają nowe firmy i są w stanie się utrzymać na rynku.

Nie dojdzie do sytuacji, w której zabraknie miejsca dla nowych graczy z prostej przyczyny. To nie jest tak, że każdego roku dochodzą nowe firmy i rynek się zapycha, ponieważ statystycznie większość firm upada w pierwszych latach działalności i tak dzieje się bez względu na branżę. Tak więc jedne firmy się rozwijają, a inne zwijają. Poza tym klientów również przybywa. Wciąż buduje się nowe obiekty, markety, biurowce, domy, hale produkcyjne, itp. Każdego miesiąca są prowadzone prace remontowe w domach prywatnych i innych obiektach. Zmieniają się właściciele firm, a biurowce również zmieniają swoich właścicieli. Wiele firm jest nie zadowolonych z obsługi obecnych firm sprzątających i szukają kolejnych firm, które spełnią ich oczekiwania.
Inne firmy sprzątające opuszczają obiekty z powodu przegranego przetargu i tworzy się miejsce dla kolejnych firm. Mógłbym długo wymieniać powody, które świadczą o tym, że zawsze znajdzie się miejsce dla kolejnych firm sprzątających.

Kolejny komentarz, który znalazłem na forum

''Sprzątanie ?
To przeszłość dzisiaj nawet sprzątaczka może sobie założyć taką jednoosobową działalność a wy tutaj się podniecacie jak nie wiem co i czym, tych firemek sprzątających jest już więcej jak grzybów po deszczu !!
Szukajcie innego pomysłu ponieważ ten nie ma przyszłości.''


Jeśli sprzątanie to przeszłość, to przeszłością jest również transport, budowlanka, fryzjerstwo, wszelkiej maści szkolenia bo też multum tego na rynku, projektowanie stron internetowych, grafika, stomatologia, markety i małe sklepy spożywcze, i cała masa innych branż, których nie będę wymieniał bo miejsca i czasu by mi zabrakło.

Jeśli sprzątanie to przeszłość, to dla odmiany pokaż mi branżę, która ma przyszłość, w której nie ma silnej konkurencji. Niemal w każdej branży firmy wyrastają jak grzyby po deszczu, ale to nie oznacza, że nie da się w danej branży rozwinąć dobrze prosperującego biznesu.

Na to czy biznes wypali składa się wiele czynników takich jak: dobrze przemyślana strategia działania i przygotowany biznesplan, determinacja i upór w dążeniu do celu, silne przekonanie i wiara w to, że biznes wypali, umiejętności prowadzenia rozmów handlowych, wiedza na temat marketingu i reklamy, umiejętność prowadzenia rozmowy telefonicznej, obsługi klienta, zarządzania zespołem sprzątającym, itd.

Potrzebna jest również wiedza specjalistyczna, branżowa taka jak: materiałoznawstwo, rodzaje zabrudzeń, dobór środków chemicznych oraz sprzętu, wyceny i kalkulacje usług, znajomość przepisów bhp, itp.

Przyda się również pomysłowość, kreatywność dzięki, której wyróżnisz się na tle konkurencji.

Koledzy po fachu pewnie by do tej listy dołożyli jeszcze inne rzeczy, które mają wpływ na to czy biznes wypali.

Konkurencja nie jest wcale problemem. Konkurencja jest, była i będzie i nie mamy na to wpływu. Z drugiej strony tam gdzie jest konkurencja są też pieniądze, jest zapotrzebowanie na usługi lub produkty i są klienci gotowi zapłacić za dobrze wykonaną usługę.

Sprzątanie to przyszłość

Moim zdaniem rynek usług sprzątających dopiero się rozwija ( zresztą statystyki mówią same za siebie ) i jest to przyszłościowa branża. Tak naprawdę konkurencja wcale nie jest tak silna jak by się mogło wydawać. Co z tego, że firmy sprzątające wyrastają jak grzyby po deszczu jeśli jeszcze szybciej upadają głównie z powodów, o których pisałem wyżej.

Tak naprawdę pomimo wielu firm na rynku nie jest łatwo znaleźć porządną i godną zaufania firmę sprzątającą. Miałem wiele sytuacji, w których klienci wręcz błagali żeby w ciągu kilku lub kilkunastu godzin przyjechać wykonać usługę bo firma sprzątająca, która miała się zjawić olała klienta i nie przyjechała na zlecenie, a rano miała być otworzona nowa filia markowego sklepu.
Czasami musiałem w ciągu kilku godzin zorganizować ekipę 10 osób, żeby poratować klienta w potrzebie i wykonać usługę.

To samo dotyczy np. przedświątecznego czyszczenia tapicerki. Dzwonią do mnie klienci i proszą żeby wcisnąć ich w swój grafik jeszcze przed świętami, bo gość który miał się pojawić olał sprawę i nie odbiera nawet telefonów.

Trafiają do mnie również klienci którzy oddawali swoje samochody do ''profesjonalnych myjni'' i tapicerka potrzebowała kilku dni, aby wyschnąć. U mnie wystarczyło kilka godzin.

Obsługuję firmę, w której czyszczę od lat tapicerkę skórzaną w mercedesach. Kiedyś przy okazji wykonywania usługi klient przyznał mi się '' Przyznam się panu, że jakiś czas temu oddaliśmy samochody do myjni, bo nie ukrywam mieli dużo taniej niż u pana, ale chociaż chłopaki bardzo się starali, to efekt jest nieporównywalny. Chyba nie maja tak dobrych środków jak pan. Wolę jednak zapłacić więcej i mieć dobrze wykonaną usługę'' Więcej ten klient nie oddał firmowych samochodów do konkurencji.

Inna z moich klientek szukała przez rok firmy, która by podjęła się stałego sprzątania jej domu i chociaż przewinęło się kilka osób, to nie znalazła nikogo kompetentnego i z tego co wiem to do dziś nikogo nie znalazła chociaż jest gotowa dobrze zapłacić. Ja nie obsługuję prywatnych domów. Wykonuję co roku u tej klientki usługi czyszczenia mebli skórzanych i sprzątamy jednorazowo dom przed świętami.

Jeśli jesteśmy już przy sprzątaniu domków jednorodzinnych, to wykonuję usługi sprzątania takich domów po remoncie i liczę sobie za wysprzątanie takiego domu kwoty, o których konkurencja może tylko pomarzyć. Nawet mój brat, który prowadzi firmę sprzątającą w Monachium kiedy słyszy ceny jakie proponuję za takie sprzątanie, to jest w szoku, a jednak kiedy dzwoni do mnie klient, to po odpowiednio przeprowadzonej rozmowie 99% klientów godzi się pomimo wysokich cen na skorzystanie z moich usług.

Dlaczego o tym piszę? Nie zrozum mnie źle. Nie piszę tego, aby się chwalić, ale próbuję powiedzieć, że konkurencja nie stanowi problemu jeśli ma się odpowiednie podejście do tematu sprzątania. Nie twierdzę również, że jest to łatwy biznes. Zresztą, który biznes jest łatwy?
Można jednak pomimo ''dużej konkurencji ''założyć firmę sprzątającą i fajnie się rozwinąć.

Powiadasz, że dzisiaj sprzątaczka może sobie taką firmę założyć. To prawda, ale co z tego skoro większość takich firemek upada.

Podam przykład

Jakiś czas temu znajomy prosił abym pomógł mu założyć firmę sprzątającą. Nawet do urzędu pojechałem razem z nim bo się chłopak się gubił i nie wiedział co i jak.
Ponieważ miałem u niego dług wdzięczności postanowiłem pomóc mu w pozyskaniu pierwszego stałego zlecenia. Dostał gotowego klienta na tacy. Zadzwoniła do mnie firma z prośbą o przygotowanie oferty sprzątania toalet 7 dni w tygodniu 24h na dobę. Przeprowadziłem kilka rozmów, przygotowałem ofertę, następnie podpisaliśmy umowę i dalej miał sobie radzić sam.
Do sprzątania zatrudnił kilka kobiet i wyciągał na tym interesie ok. 4000 zł. miesięcznie na czysto.
Obsługiwał firmę przez rok, a po roku wypowiedzieli umowę z powodu niskiego poziomu wykonywania usług i braku kompetencji. Przez ten rok nie pozyskał ani jednego zlecenia. Bazował na jednej firmie, którą dostał ode mnie w prezencie i po roku dał sobie spokój z prowadzeniem firmy sprzątającej.

Takich firm jest cała masa. Każdy może założyć firmę sprzątającą, ale nie każdy stanowi konkurencję i tylko nieliczni podejdą do tego biznesu na tyle poważnie, aby rozwinąć skrzydła.

Trochę się rozpisałem :-)

28 komentarzy:

 1. No to Panie Eryku jakiś albo bardzo leniwy ten Pana kolega, albo po prostu nie zna się na marketingu :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba i jedno i drugie. Nie zadał sobie nawet trudu żeby zrobić stronę internetową nie mówiąc już o innych działaniach marketingowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo fajnie napisane. Panie Eryku poproszę to zlecenie na którym kumpel poległ-)) pozdrawiam

   Usuń
 3. To tak jak z każdym biznesem, jeżeli zaczynasz i pozyskasz pierwszego klienta to musisz mocno się postarać, aby był on zadowolony, a często poleci Cię innym i biznes zacznie się rozwijać. Warto jeszcze wspomnieć, że konieczna jest inwestycja w dobry sprzęt sprzątający, aby jakość usług była zadowalająca. Osobiście polecam sklep euro-mop. Byłam na jednym pokazie sprzętu Numatic i dużo się dowiedziałam na temat tego sprzętu. Zachęcam

  OdpowiedzUsuń
 4. Firma sprzątająca to dobry biznes. Ja wprawdzie tylko korzystam z ich usług, ale ostatnio w rozmowie wyszło, że na brak zleceń nie narzekają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też myślę o założeniu firmy sprzątającej. Ale znalazłam taki artykuł gdzie jest to opisane krok po kroku i trochę mnie przeraziło, ile roboty z tym jest. Rzeczywiście to tak wygląda czy można coś obejść? tu ten artykuł: http://cenabiznesu.pl/-jak-zalozyc-firme-sprzatajaca

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie Paweł ja też korzystam z usług z firmy sprzątającej mianowicie Bewer i po ostatniej rozmowie z ich szefem wyszło, że oni też nie narzekają na brak pracy, więc firma sprzątająca to dobry biznes.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie każdy nadaje się do prowadzenia firmy. Wydaje mi się, że po pierwsze trzeba mieć do tego cierpliwość i trzeba znać się na danej dziedzinie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Opłacalny, jeśli się idzie z duchem czasu i szkoli pracowników, wymienia sprzęt na nowszy. A w temacie szkoleń, korzystaliście może z firmy Euro-Mop? Widziałam, że robią szkolenia dla pracowników firm sprzątających...

  OdpowiedzUsuń
 9. Prowadzę firmę sprzątającą w Łodzi.
  Zakładanie firmy to małe piwo za to znalezienie do pracy ludzi sumiennych,odpowiedzialnych,dokładnych to dopiero jest problem.
  I nikt mi nie powie,że ma tu znaczenie wysokie wynagrodzenie czy wypłata na czas lub umowa o prace bo wszystkie moje Panie takie warunki mają.
  Znalezienie 12 odpowiedzialnych kobiet zajęło mi 1,5 roku.
  A szkolenie pracowników to podstawa .
  www.shine.info.pl
  www.sklep.shine.info.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Taki biznes jest ukierunkowany względem położnia. Bo przecież na wsi nikt nie bedzie potrzebował takich usług. Zaś w Większych miastach z dobrze rozwinietym przemysłem reginalnym, można się pokusić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dlaczego nie? Na wsi ludzie też potrzebują usług sprzątania, prania dywanów, czyszczenia tapicerki, mycia okien, itd.
  Poza tym nie trzeba się ograniczać do jednej miejscowości. w promieniu 50 - 70 km od takich wiosek są najczęściej inne większe miasta, w których można świadczyć usługi. Ja dojeżdżam czasami 100 km do klienta i mi się to opłaca.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dlaczego nie? Na wsi ludzie też potrzebują usług sprzątania, prania dywanów, czyszczenia tapicerki, mycia okien, itd.
  Poza tym nie trzeba się ograniczać do jednej miejscowości. w promieniu 50 - 70 km od takich wiosek są najczęściej inne większe miasta, w których można świadczyć usługi. Ja dojeżdżam czasami 100 km do klienta i mi się to opłaca.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie ma złych i dobrych pomysłów na biznes. Są tylko te źle poprowadzone.

  OdpowiedzUsuń
 14. Owszem, to dobry biznes ALE - tutaj bardzo ważna jest lokalizacja oraz obszar świadczonych usług. W większych miastach się sprawdzi, a na obrzeżach już nie do końca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście lokalizacja ma znaczenie ale nawet jeśli mieszka się w małej miejscowości lub na obrzeżach miasta, to zawsze można wyjść z ofertą nie co dalej. Ja dojeżdżam do klienta nawet 100 km jeśli trzeba i mi się to opłaca.

   Usuń
 15. A co Pan sądzi o mobilnych myjniach parowych - taki pomysł na business. Czy mycie tą metodą ma przyszłość, bo urządzenie kosztuje sporo 18-21 000 pln.

  OdpowiedzUsuń
 16. A co Pan sądzi o mobilnych myjniach parowych - taki business wożony w aucie (myjka, odkurzacz piorący, agregat prądotwórczy, chemia itd.). Czy taka usługa ma przyszłość, bo urządzenie dość drogie - 18-21000 pln

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są firmy, które swój biznes oparły tylko na mobilnej myjni parowej i sobie świetnie radzą. Moim zdaniem takie usługi mają sens jeśli sprzęt będzie wykorzystany do czyszczenia różnych powierzchni tą metodą.
   Myjnie parowe mają dość szerokie zastosowanie i nie ograniczałbym się tylko do mycia samochodów. Na samym myciu samochodów metodą parową ciężko zarobić jakieś sensowne pieniądze. Umycie auta 1 wprawionej osobie zajmie 20 do 30 minut, ale ile trzeba by było mieć każdego dnia klientów, aby na tym zarobić. Nawet jeśli brałbyś 40 zł. za umycie samochodu, to musiałbyś mieć każdego dnia przynajmniej 10 klientów aby po odliczeniu paliwa i innych kosztów związanych z prowadzeniem firmy coś zostało w kieszeni.

   Co innego kompleksowe czyszczenie samochodu wraz z tapicerką w środku. Takie usługi wycenia się na kilkaset zł.i przy 2-3 zleceniach dziennie można już fajnie zarabiać.

   Parowo można też czyścić okna, elewacje, meble, kafelki i fugi. Parowe czyszczenie ma też zastosowanie w gastronomii. Uważam, że przy odpowiedniej reklamie można fajnie taki biznes rozkręcić zwłaszcza, że teraz patrzy się na ekologię, a wiele osób poszukuje takich usług ze względu na dolegliwości alergiczne na różnego rodzaju chemię.

   Usuń
 17. Oczywiście, że to wciąż opłacalny biznes. Nawet powiedziałbym więcej - jest z tego więcej pieniędzy, niż kiedyś. Teraz z takich usług korzystają firmy, osoby prywatne.

  OdpowiedzUsuń
 18. Gdzieś już czytałem podobny wpis, ale ten jest bardziej konkrenty, warto było odwiedzić. Dodaje do zakładek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja właśnie też! Ale ten jest lepszy!

   Usuń
 19. Bardzo dobry wpis, wszystko szczegółowo wyjaśnione, super :)

  OdpowiedzUsuń
 20. uważam, że nadal opłacalny, mój znajomy taki biznes prowadzi już od dobrych kilku lat i nie narzeka, dodatkowo ma drugą firmę, która również świetnie sobie radzi - a nikt nie wróżył mu sukcesu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Specjalistyczny sprzęt może znacznie ułatwić utrzymanie porządku a taki może zapewnić firma sprzątająca, a więc.. opłaca się :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo ciekawy blog. Czy autor tu jeszcze zagłada?

  OdpowiedzUsuń