piątek, 27 lipca 2012

Czyszczenie tapicerki samochodowej - czy to się opłaca?

Często pytacie mnie od czego najlepiej zacząć zakładając firmę sprzątającą. Prawda jest taka, że rynek usług sprzątających to bardzo szeroki temat i świadczenie kompleksowych usług bardzo szerokiej grupie klientów może przyprawić o zawrót głowy. Trudno jest być fachowcem od wszystkiego. Również koszty są bardzo wysokie.

Znacznie lepiej, łatwiej i taniej zacząć od konkretnej grupy usług. Szybciej można opanować temat np. wykładzin obiektowych i stać się prawdziwym fachowcem w tej dziedzinie niż nauczyć się "wszystkiego" o tak szerokim temacie jakim jest sprzątanie. No chyba, że dysponujesz bardzo dużym kapitałem i stać cię na zatrudnienie i wyszkolenie fachowców, zakup sprzętu itd.

Osobiście po 2 latach działalności stawiam na specjalizację. Zaczynając od mycia okien szybko zorientowałem się, że jest spore zapotrzebowanie także na wiele innych usług i zacząłem ogłaszać się jako firma świadcząca bardzo szeroki zakres usług.
Był to błąd gdyż działałem w pojedynkę, nie miałem kapitału, ani doświadczenia. Kosztowało mnie to sporo nerwów i wypalało zawodowo. Nie jeden klient przeszedł mi koło nosa gdyż nie byłem w stanie sprostać jego oczekiwaniom.

Moja rada - nie bierz się za usługi, o których nie masz pojęcia licząc, że jakoś to będzie, i których nie był byś w stanie wykonać gdyby jutro zadzwonił klient.

No dobrze ale od czego zacząć?

Dobre pieniądze można zarabiać naprawdę na wszystkim. Jest to kwestia zdecydowania czy chcesz czyścić skórę, myć okna, usuwać graffiti, czyścić dywany itd.

Całkiem dobrym pomysłem może być czyszczenie tapicerki samochodowej.

Aby zacząć działać nie trzeba dużych inwestycji. Na początek wystarczy zwykły odkurzacz (350-500zł) i odkurzacz piorący puzzi 100 (ok.2000zł.).

Cena wyczyszczenia tapicerki w samochodzie waha się w granicach od 120 do 150zł., a za kompleksowe czyszczenie samochodu od 250zł. wzwyż.
Cena za wyczyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie od 250zł. wzwyż

Czas czyszczenia tapicerki w pojedynkę ok. 3/4 godz. Jeżeli weźmiesz sobie pomocnika skrócisz ten czas do 2 godzin. Ja płacę pomocnikowi 10 zł. za godz. i czasami skórę w samochodzie robimy w 1.5 godziny

Na forum czytałem, że gość w sezonie czyści ok. 250 samochodów. Sami policzcie ile można wyciągnąć:-)

Ostatnio czyściłem tapicerkę w dwóch tirach, które miały iść na sprzedaż. zrobiłem to z kolegą w 4 godziny i policzyłem za usługę 300zł. netto. Z tego koledze zapłaciłem 40zł. i po odliczeniu kosztów zarobiłem jakieś 220zł.

Mając każdego dnia takiego klienta przez 23 dni w miesiącu zarabiasz pracując 4 godz. dziennie ok. 5000zł.

Osobiście uważam, że 5000zł. miesięcznie za pracę na1/2 etatu to całkiem przyzwoite pieniądze na początek:-). Oczywiście " przyzwoite pieniądze" to pojęcie względne i dla każdego może oznaczać coś innego. Są tacy, dla których 5000zł. to drobne i tacy co nigdy tyle w ciągu miesiąca nie zarobili. Tak czy owak to ile będziesz zarabiać zależy od twoich ambicji, oczekiwań i oczywiście od Twojego zaangażowania w to co robisz.

Możliwości są naprawdę nie ograniczone. Mając dwóch klientów dziennie, z których każdy średnio da ci zarobić 200zł. przez 25 dni w miesiącu zarabiasz ok. 10 000zł. działając w pojedynkę. Klientów nie brakuje. Salony samochodowe, auto-komisy, firmy transportowe, klienci indywidualni itp.

Uprzedzam jednak, że to ciężka praca, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby z czasem otworzyć jakiś punkt z małym zapleczem najlepiej w centrum miasta, dokupić sprzętu zatrudnić 3/4 osoby i obsługiwać 6/8 samochodów dziennie serwując przy okazji kawę gratis. U mnie w Rudzie Sl. jest taki punkt w centrum handlowym i żeby się załapać na czyszczenie tapicerki trzeba się umawiać z tygodniowym wyprzedzeniem. Można wreszcie otworzyć całą sieć takich punktów serwujących czyszczenie tapicerki
Wszystko zależy od twoich celów zawodowych.

"Jeżeli wierzysz, że możesz coś zrobić lub wierzysz, że nie możesz czegoś zrobić to w obu przypadkach masz rację"
Brian Tracy


Można również dorzucić czyszczenie tapicerki meblowej i dywanów i skierować ofertę do restauracji, hoteli, biur itp. Poza tym każdy w domu ma dywan albo tapicerkę do wyczyszczenia. Rynek naprawdę Potężny:-)

Oczywiście należy wcześniej odrobić zadanie domowe i odpowiednio się zareklamować. Klient sam nie zapuka do drzwi, ale na szczęście sposobów na dotarcie do klienta jest naprawdę sporo jest to jednak temat na osobny post.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat zarabiania na tego rodzaju usługach, to polecam Gotowy Poradnik mojego autorstwa, w którym dokładnie opisuję jak rozwinąc tego rodzaju biznes.

10 komentarzy:

 1. Moim zdaniem to dobry pomysł na biznes. Wielu ludzi nie ma po prostu czasu na sprzątanie aut, a tym bardziej kobiety nie mają do tego smykałki. Polecam Wam czyszczenie tapicerki samochodowej (wrocław), bo wykonują naprawdę dobrą robotę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co za brednie.... pranie tapicerek jest sezonowe może z 3 miesiące w roku jest zarobek a co z resztą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego brednie? ja mam zlecenia od marca do końca roku, a i w styczniu, lutym też czasami się coś trafi. Kwestia odpowiedniej reklamy, dobrze wykonanej pracy i odpowiedniej obsługi klienta.

   Usuń
 3. Rynek jest szeroki, ale też jest bardzo dużo usługodawców. Ci dobrzy mają Klientów cały rok, inni z doskoku podgryzają kawałki tego tortu. Rynek weryfikuje wszystko.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja firma działa od Kwietnia 2014. Pracując ciężko i sumiennie można wypracować swoją markę a wtedy zacznie się prawdziwa jazda:)
  www.eko-myjnia24.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dużo jest podobnych firm, walczących o klienta. Ale najważniejszym czynnikiem przyciągającym ludzi jest profesjonalizm i lokalizacja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sprzedam sprzęt zakupiony we wrześniu 2013. Łącznie sprzęt przepracował około 50 roboczogodzin. Całość w 100% sprawna. Sprzęt zakupiony z dotacji.
  Sprzedaje tylko w zestawach, nie rozdzielam na sztuki. W dwóch pierwszych zestawach dodaje dodatkowo gratisy, które zostały zakupione osobno poza zestawem. Podane kwoty są cenami zakupu brutto.

  Odbiór sprzętu tylko osobiście w centrum Łodzi. Na miejscu możliwość sprawdzenia i przetestowania.
  Na sprzęt nie udzielam gwarancji (jest możliwość przetestowania). Nie wystawiam faktur.

  Więcej zdjęć pod linkiem
  https://goo.gl/photos/5nsuj6gxk6TUsBi66


  1 Zestaw: Cena za cały zestaw 10200zł
  Odkurzacz piorący Santoemma SW15 Hot Foam 11446.38zł
  https://www.youtube.com/watch?v=ZXohMMIcCUs

  (w zestawie wąż H10-M, szczotka do nakładania piany Foam.Brush-M, ssawa plastikowa 3280)
  Ssawa metalowa z dyszą pianową NS10ALL-M 427.68zł

  Lanca do prania podsufitki Foam.Lancia-M 614.99zł
  (delikatnie uszkodzony plastik – widać na zdjęciu, nie przeszkadza w użytkowaniu)

  Profi foam – środek do prania pianowego 2l 89.99zł


  2 Zestaw: Cena za cały zestaw 2500zł

  Odkurzacz piorący SW15 3121.74zł
  https://www.youtube.com/watch?v=HrMAeyyYm8c
  (w zestawie wąż H10-M, ssawa plastikowa z dyszą NS10PN-M)

  Przystawka do ekstraktorów wodnych NS270-M 91zł

  3 Zestaw: Cena 2100zł

  Przystawka mechaniczna NS270BRUSH 2889.34zł
  https://www.youtube.com/watch?v=-jSKTWaQf2s


  4 Zestaw: Cena 950zł

  Myjka Parowa IMEX SC01 1300zł
  (w zestawie wszystkie części które były załączone)
  https://www.youtube.com/watch?v=9CREvM1IO5I
  PRZY ZAKUPIE CAŁEGO SPRZĘTU DODATKOWY RABAT  Więcej informacji pod numerem 790389127

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy kobieta da radę? Myslę rozkręcić cos takiego, ale sami meżczyźni sie wypowiadają, więc może to nie jest zajęcie dla baby...

  OdpowiedzUsuń
 8. Czyszczenie tapicerek jest dochodowe, ale większość firm robi to w sposób niewłaściwy. Bo aby dobrze wyczyścić tapicerkę, to trzeba wyjąć fotele, zdjąć tapicerkę, uprać i założyć. A niestety większość firm robi to na fotelu, który się w ten sposób niszczy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Znajde gdzies opinie o tym poradniku?

  OdpowiedzUsuń